CLANEK

 

Co posloucháš, když... (9. díl)

"Únor bílý, pole sílí..." No nevím, nevím, ale uvidíme. Nicméně hudební sbírky nadšenců a fandů sílí každopádně. My vybíráme opět tři postavy ze světa muziky, nahlédneme do jejich sbírky a také nám prozradí, kdy a kde si dané věci nejraději poslechnou. Hezké čtení plné inspirace přejeme...

 
Clara Bailar

Clara Bailar (DJka, hudební producentka)


Co nejraději posloucháš, když...

...někam jedeš autem?

Naštěstí neřídím, i kdybych mohla. Většinou jezdím pouze do práce metrem, takže po ránu rozhodně něco na probuzení. Miluji klasickou hudbu, takže spíše něco takového rázu. Teď na mých cestách panuje Philip Glass.

...pracuješ?

U nás panuje klidná a tichá atmosféra. Celá naše kancelář se pekelně soustředí. Máme skvělou kolegyni, která většinou vybírá hudbu až na konci dne - momentálně koledy...

...se věnuješ běžným domácím pracem jako uklízení, vaření atd.?

Doma poslouchám cokoliv. Možná je to divný, ale hudbu, kterou hraji, poslouchám méně, než by kdokoliv čekal, i když je na mém prvním místě. Momentálně se mi velmi líbí John Newman a také mě chytl flamencový rytmus. Jsem také velkým zastáncem klavírních a smyčcových melodií, je to hudba, která ke mně tak nějak patří.

...jíš v restauraci?

Rozhodně deepové melodie... Klasická rádia fakt nemůžu.

...jsi na párty nebo v klubu a kalíš?

Většinou chodím na párty cíleně, takže se mi nestane, že jdu někam jen tak. Takže opět zůstávám věrná svéhu stylu minimal a tech house/deep house, svým oblíbeným projektům, DJům a kamarádům v jedné osobě. Také se držím pár akcí, kam chodím velmi ráda.

…si užíváš sex?

Tak u tohoto rozhodně hudbu ne... Manžel mi nic nepouští.


Ravic

Ravic (DJ, producent, promotér, zakladatel projektu Code)


Co nejraději posloucháš, když...

...někam jedeš autem?

V autě poslouchám rádio, nejvíce asi Radio 1 a někdy jen tak přepínám stanice a poslechnu si, co mě zaujme... Občas si pustím i nějaký setík - to když třeba jedeme s přáteli na akci mimo Prahu, kde hraju nebo se jedeme jen bavit...

...pracuješ?

Tak tam moc hudbu neposlouchám, není na to čas a jelikož mám stále schůzky, konzultace a školení, tak to prakticky ani nejde. Když už chvilka času při nějaké administraci je, tak si vlezu na Beatport a poslechnu novinky v sekci Techno...

...se věnuješ běžným domácím pracem jako uklízení, vaření atd.?

Tak to jen nějakou kulisu, takže většinou rádio nebo nějaký tech house setík z festivalu, třeba od Dubfire...

...jíš v restauraci?

Tam to nezávisí na mě, ale na tom, co tam zrovna hrají... Takže buď nějaké komerční rádio nebo hudební TV. Každopádně se ale snažím vždy poslouchat toho, s kým tam jsem...

...jsi na párty nebo v klubu a kalíš?

Tak nejraději v tomto prostředí poslouchám to, co hraju, což je techno... Když nehraju, ale jen se bavím, tak je to techno, tech house a teď nedávno jsem si skvěle zatančil na Ed Rushe (i když D´n´B moc neposlouchám)...

…si užíváš sex?

Při sexu moc hudbu nevnímám, soustředím se na jiné věci... Plánovaně si nic nepouštím, ale někdy něco hrát zůstane, když je to zrovna doma puštěné. Depeche Mode, nějaký chill out...Schwa Schwa (DJ, producent)


Co nejraději posloucháš, když...

...někam jedeš autem?

Když jedu někam po městě, tak většinou rádio. Třeba Český Rozhlas Radiožurnál nebo Dvojku. Často také BBC nebo Radio 1. Zaleží, na co mám náladu. Většinou skáču z jednoho na druhé, jakmile začíná hrát nějaká nesnesitelná hudba, což je tak z 90%. Když mám prst otlačený od neustálého přepínaní stanic, tak rádio vypínám a poslouchám zvuk motoru. Dieselové motory mají tak uklidňující zvuk... Když jedu hrát na mejdan, tak se snažím poslouchat nové věci, které se chystám zahrát. Tedy pokud si zrovna nezapomenu nová CD vzadu v kufru. Ještě gramofon by se mi v autě hodil. Dělá někdo vůbec auto-gramofon? To je díra na trhu!

...pracuješ?

Když skládám muziku nebo mixuji, mastruji, tak samozřejmě poslouchám sebe a nebo jinou "práci". Naše poslední Shades Of Gray album "Unlock The Rhythm" jsem slyšel už asi milionkrát a to v různých variantách. Jsem rád, že je to už konečně hotové a já si mohu dát oddych. V případě, že pracuji na labelu a nebo organizuji nějakou akci, tak všechno možné od Led Zeppelin po techno a house. Poslední dobou mě moc baví nové album od Vakula a starší věci od Jamese Holdena (At The Controls mix CD). Také nesmím zapomenout na skvělý podcast od Midland, který namixoval pro RA.

...se věnuješ běžným domácím pracem jako uklízení, vaření atd.?

Buď mám puštěnou ČT24 nebo poslouchám lux. Často si také u uklizeni pouštím nové desky, které mi akorát dorazily. Mam teď dost vinylů, které jsem si ani nestihl naposlouchat. Asi málo uklízím.

...jíš v restauraci?

To je různé, ale vlastně cokoliv, co člověka dobře naladí a nijak neruší. V hodně podnicích s tím mám opravdu problém. Jsem schopen z dobré kavárny či restaurace odejit nebo se do ní nikdy nevrátit právě kvůli špatné hudbě. Tohle je trochu alchymie, ale myslím, že každý provozní, který má v hlavě alespoň půlku mozku, to zvládne. Základ je nepouštět komerční radia, kde běží reklamy a nepouštět nic příliš nahlas. Daniel Landa také není zrovna nejšťastnější volba.

...jsi na párty nebo v klubu a kalíš?

Na akcích rád poslouchám DJe, kteří nehraji tzv. "zajetý sound". Prostě to, co si DJ myslí, že lidé chtějí. DJ by měl publiku naslouchat a ne se mu podbízet. Proto na hodně akcích vydržím jen par minut a vlastně na ně radši ani nejdu. Každopádně výjimek je vice než dost a člověk musí umět hledat. Ty nejlepší akce a hudba jsou vždy trochu skryty pod povrchem. Vyzdvihl bych určitě DJe z Endless Illusion, Muah!, Neo Violence, Volnej Průběh, Shotgun a samozřejmě Beef Records.

…si užíváš sex?

Přítelkyni! Koho jiného? Případně Boards Of Canada.


Ptala se Nika77 v prosinci 2013.

foto: archiv

 
 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016